Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

POLITYKA PLIKÓW COOKIES

Co to są pliki cookies:
Pliki Cookies ( tzw. ciasteczke) - to pliki, które są zapisywane i przechowywane w naszym komputerze podczas gdy odwiedzamy strony internetowe. Pliki te pozwalają zapamiętać nasze ustawienia dzięki czemu kolejna wizyta na tej samej stronie jest bardziej efektywna i przyjemna.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

    Utrzymywania sesji, dzieki czemu jako użytkownicy nie musimy na każdej podstronie Serwisu ponownie się logować
    Dostosowania zawartości strony internetowej do naszych możliwości. W szczególności dzięki tym plikom można rozpoznać urządzenia Użytkownika danego Serwisu i odpowiednio do jego potrzeb dostosować daną stronę.
    Tworzenia statystyk, które pozwalajązrozumieć, poznać sposoby korzystania ze stron internetowych

W ramach serwisu zsckrbogdanczowice.pl możemy stosować następujące rodzaje plików :

    "reklamowe" - pozwalają dostarczać nam Użytkownikom treści reklamowych dostoaowanych do naszych zainteresowań
    ciasteczka umożliwiające zbierania informacji o korzystaniu ze stron internetowych danego serwisu
    "niezbędne: pliki cookies, pliki te umożliwiają korzystanie z usług w ramach danego serwisu internetowego
    "funkcjonalen" pliki cookies, umożliwiające zapamietywanie wybranych przez Uytkownika ustawień, np. jązyka, regionu, wyglądu strony internetowej itp.
    pliki cookies służące do zabezpieczania, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu.

Wyłączenie stosowania plików cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania plików cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym zsckrbogdanczowice.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego jest jedną z 52 placówek w Polsce prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 października świętował 70-lecie istnienia. Historię Szkoły rozpoczyna rok 1948, kiedy to powstało Państwowe Liceum Rolnicze, a swoją siedzibę miało w Kluczborku. Do Bogdańczowic przeniosło się w 1995 roku. - Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, strukturę, stworzyła bogatą tradycję, swój klimat - mówił Mirosław Krzyształowicz, dyrektor ZSCKR. - Ze względu na kierunki kształcenia potocznie nazywano ją „ Meliorak" i „ Pszczółki", dzisiaj mówią o niej „ Bogdanki". Do tej pory mury jubilatki opuściło ponad 4,5 tys. absolwentów, w tym ponad 500 pszczelarzy. W roku jubileuszu na kierunkach dziennych (technik rolnik, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu) uczy się 80 dziewcząt i chłopców, a dodatkowe 120 osób uczestniczy - w systemie zaocznym - w kwalifikowanych kursach zawodowych. Przez długi czas wizytówką ZSCKR była piłkarska drużyna żeńska Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego, która istnieje od 10 lat. Przez pięć sezonów grała w państwowej I lidze. Dziś przeżywa mały kryzys, ale jest na dobrej drodze do odzyskania blasku. Od 10 lat ZSCKR jest szkołą ministerialną. - Kiedy podejmowałem decyzję o jej przekazaniu, to oceniano ją jako kontrowersyjną - wspominał Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Tak, to była odważna decyzja, ale czas pokazał, że trafiona. To widać choćby po doskonałym wyposażeniu. - W tej szkole trzydzieści cztery lata temu miałem swoją praktykę nauczycielską - przypomniał Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. Od 1981 roku patronem placówki jest kapłan i wybitny pszczelarz Jan Dzierżon zwany „Księciem pszczół" i „Kopernikiem ula". - Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, zmieniające rzeczywistość na lepszą, otwarte i wrażliwe na potrzeby innych - stwierdził dyrektor Krzyształowicz.

Jubileusz zgromadził liczne grono gości z wielu regionów Polski. Ministerstwo reprezentował Robert Jakubik, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej, zaś wojewodę opolskiego Jerzy Naszkiewicz, dyrektor jego gabinetu. Obecni byli też: Michał Siek - Opolski Kurator Oświaty, Waldemar Kudła - prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie, Herbert Czaja - prezes zarządu Izby Rolniczej w Opolu, Antoni Jurkun - długoletni opiekun szkół rolniczych województwa opolskiego. Przyjechała delegacja Dzierżoniowa, partnerskiego miasta Kluczborka. Nie zabrakło dyrektorów kilku resortowych szkól, a także szefów wielu instytucji związanych z rolnictwem oraz przedstawicieli kół pszczelarzy z Kluczborka, Brzegu, Oławy i Namysłowa. W gali wzięły też udział nauczycielki szkół z Rumunii, Bułgarii, Portugalii, Włoch i Grecji, które wspólnie z „Bogdankami" realizują program Erasmus plus „Różne tła, te same możliwości we współczesnej Europie". Najpierw delegacja uczestników złożyła kwiaty pod pomnikiem ks. Jana Dzierżona, który od 1981 roku jest patronem Szkoły, a później nastąpił przejazd do Łowkowic, gdzie biskup Paweł Stobrawa -wspólnie z księżmi Rafałem Pawliczkiem, Markiem Sojką i Bogusławem Królem - odprawił Mszę św. Obchody - przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez orkiestrę dętą z Łowkowic - rozpoczęło odsłonięcie przed budynkiem szkoły - zaprojektowanego przez nauczycielkę Ewelinę Szczukę - obelisku, który upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tworzą go ważące aż 22 tony  dwa granitowe kamienie i tablica pamiątkowa ze stosownym napisem. - Otrzymaliśmy je jako darowiznę z kamieniołomów w Strzelinie - informował dyrektor Krzyształowicz. - Dużej pomocy w ich przetransportowaniu i ustawieniu udzieliła nam kluczborska Protea. Obelisk poświęcił biskup Paweł Stobrawa. Później uroczystości przeniosły się do szkolnej sali sportowej, a pierwszym punktem gali, którą prowadzili nauczyciele Karolina Adamczyk i Mateusz Szyporta, było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.  W ich imieniu złożyli je - na sztandar szkoły - Kamila Kobylańska, Angelika Deska, Wiktoria Kula, Maxymilian Baron, Maria Słowikowska, Patrycja Jeż, Nicole Jaśkiewicz, Daria Pregiel, Bartek Skuła i Małgorzata Ptak. Dyrektor Robert Jakubik wręczył medale „Za długoletnią służbę”. Otrzymali je: Halina Staroń, Janusz Litner, Alfred Kisiel, Beata Jacheć, Elżbieta Rakoczy i Aneta Błyszczek. Natomiast Sylwia Krawiec, Ryszard Stanossek, Ewa Dzierżanowska i Anna Radaczyńska otrzymali odznaki „Zasłużony dla rolnictwa". Wyróżniony został również Bernard Kukieciak. Z kolei Waldemar Kudła „Za wybitne zasługi dla polskiego pszczelarstwa" udekorował sztandar szkoły, a następnie przekazał na ręce dyrektora Krzyształowicza Medal im. ks. Jana Dzierżona. Robert Jakubik odczytał list gratulacyjny od ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a Jerzy Naszkiewicz od wojewody Adriana Czubaka. - Dorobek szkoły to praca i pasja wielu osób - mówił Mirosław Krzyształowicz. - Grona pedagogicznego, uczniów, pracowników rodziców, przyjaciół i sympatyków szkoły. - Szkoła z siedemdziesięcioletnią tradycją to skarb - zauważył Michał Siek. - Nie sposób wymienić wszystkich osób, ani tego, co zrobili dla szkoły - zauważył Mirosław Krzyształowicz. - Ich wysiłek wysoko postawił poprzeczkę następnym pokoleniom nauczycieli. Aż 29 lat - najdłużej w historii - dyrektorem szkoły był Jan Sadowski. Do listy najbardziej zasłużonych pedagogów należy dopisać: Danutę Kowalińską, Bronislawę Piślę, Jadwigę Chmielewską i Teresę Michalak. Wręczono również podziękowania dla sponsorów - fundatorów obelisku. - Wierzę, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami - powiedział dyrektor Krzyształowicz. - Jestem przekonany, że wykwalifikowana kadra, z którą obecnie pracuję, sprosta nowym wyzwaniom stawianym szkole XXI wieku. Wszystkich zapraszam do tworzenia jej historii przez kolejne lata. Na finał uroczystości grupa uczniów  przygotowana przez nauczycielki Iwonę Golczyk i Alinę Mormul - zaprezentowała program artystyczny. Na scenie wystąpili: Agnieszka Hatalska, Dawid Hofman, Beata Jańczyk, Wioletta Łuczak, Angelika Biegasik, Kinga Siegert, Mateusz Koziński, Jakub Członka, Patyk Parzonka, Wiktoria Kula, Kamila Czekajło, Weronika Jańczyk, Magdalena Domagała, Zuza Kubak, Weronika Świątek i Katarzyna Wurszt. Podczas rocznicowych uroczystości sztandar szkoły prezentowali: Szymon Konieczny, Kamil Ptak i Mikołaj Stelmaszczyk. Jubileusz zakończy zjazd absolwentów, który odbył się w Pałacu Pawłowice.

AS